„Tydzień Kuchni Polskiej” ze Skarbami Serowara
„Tydzień Kuchni Polskiej” ze Skarbami Serowara

„Tydzień Kuchni Polskiej” ze Skarbami Serowara

Mleczarnia Spomlek została partnerem akcji „Tydzień Kuchni Polskiej” organizowanej przez Makro Polska z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

„Tydzień Kuchni Polskiej” odbywa się w ramach specjalnej edycji programu Polskie Skarby Kulinarne – Kulinarne Zjednoczenie Polski. W okresie od 5 do 11 listopada w wybranych restauracjach w Polsce miłośnicy kuchni pruskiej, austriackiej, rosyjskiej, żydowskiej, a nawet wojskowej będą mogli spróbować pysznych dań, m.in.
 z dodatkiem serów długodojrzewających dostępnych pod marką Skarby Serowara Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Poprzez udział w tej akcji chcemy symbolicznie uczcić okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie bez powodu wybraliśmy na tę wyjątkową okazję nasze sery Skarby Serowara, które dzięki swoim znakomitym walorom smakowym stanowią prawdziwą serową arystokrację wśród tego typu produktów.

podkreśla Aneta Mostowiec, Rzecznik prasowy Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

„Skarby Serowara” to linia długodojrzewających serów klasy premium, które są produkowane wyłącznie z najwyższej jakości, polskiego mleka. Swoim wybornym smakiem dorównują najbardziej znanym europejskim serom, pochodzącym ze Szwajcarii, Holandii, Włoch czy Francji. Dzięki unikalnej recepturze opracowanej przez najlepszych radzyńskich serowarów produkty: Bursztyn, Szafir i Rubin cieszą się uznaniem wybitnych kucharzy, szefów kuchni oraz branży serowarskiej w całej Polsce. Lista wszystkich restauracji biorących udział w „Tygodniu Kuchni Polskiej” jest dostępna na stronie www.polskie-skarby-kulinarne.pl.
Załączniki

Pobierz wszystkie

bursztyn 8.jpg

grafika | 7,99 MB

Pobierz
bursztyn 5.jpg

grafika | 10,7 MB

Pobierz
x_deska 7.jpg

grafika | 8,6 MB

Pobierz
rubin 3.jpg

grafika | 8,68 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Bursztyn Szefa i Szafir Szefa – nowe produkty dla HoReCa

Premierę nowych serów odbędzie się podczas Kongresu Szefów Kuchni. Bursztyn Szefa i Szafir Szefa to wyjątkowe produkty, które mają szansę podbić serca szefów kuchni i ich gości. Ich walory będzie można poznać wyłącznie w dobrych, polskich restauracjach.
Ser Bursztyn przyprawi Noc Restauracji swoim smakiem

Producent sera długodojrzewającego Bursztyn - Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego – weźmie aktywny udział w tegorocznej edycji „Noc Restauracji – Smaki Polski 2018”. Walory sera Bursztyn zostaną wykorzystane przez topowych szefów kuchni
Czas dobrego sera i wina w Sandomierzu

Podczas tegorocznego festiwalu „Czas dobrego sera i wina” powodzeniem cieszyły się Skarby Serowara Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, które nie miały sobie równych.  Impreza już na stałe wpisała się do kalendarza imprez, odbywających się na terenie sandomierskiego rynku i co roku przyciąga tłumy smakoszów oraz znawców produktów serowarskich.
Sukces sera Bursztyn na targach Mazury HoReCa

Współpraca z Klubem Szefów Kuchni zaprocentowała zainteresowaniem branży.Cieszący się ogromnym uznaniem konsumentów ser Bursztyn, uświetnił swoją obecnością branżowe targi Mazury HoReCa, jakie miały miejsce w dniach 17-18 kwietnia w Expo Mazury w Ostródzie.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.