Czas dobrego sera i wina w Sandomierzu
Czas dobrego sera i wina w Sandomierzu

Czas dobrego sera i wina w Sandomierzu

Opublikowany

Podczas tegorocznego festiwalu „Czas dobrego sera i wina” powodzeniem cieszyły się Skarby Serowara Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, które nie miały sobie równych.  Impreza już na stałe wpisała się do kalendarza imprez, odbywających się na terenie sandomierskiego rynku i co roku przyciąga tłumy smakoszów oraz znawców produktów serowarskich.

Wyjątkową atrakcją były produkowane przez Mleczarnię Spomlek sery długodojrzewające Bursztyn i Szafir, których okres dojrzewania wynosił nawet powyżej roku. Ich smak i wyczuwalne kryształki powodowały, że klienci nie mogli oprzeć się zakupowi tych produktów.
W tym roku odbyła się już VIII edycja festiwalu, który z każdą kolejną odsłoną zyskuje coraz większą rzeszę odwiedzających. Celem wydarzenia jest propagowanie polskiego mleczarstwa, jako przemysłu ciekawego i dynamicznie rozwijającego się. Ponadto,  organizatorom zależy na ciągłym uświadamianiu konsumentów, że świat wyrobów mleczarskich jest różnorodny i pełen nieodkrytych smaków!
Spomlek od zawsze hołduje tym zasadom, dlatego od lat bierze czynny udział w Ogólnopolskim Festiwalu Nieskończonych Form Mleka. W Sandomierzu można było skosztować wielu wyrobów, m.in.: masła, jogurtów, śmietankowych lodów oraz  wspaniałego, naturalnego mleka. Największym powodzeniem cieszyły się jednak sery żółte, które do Sandomierza dotarły niemal z całego świata.
DSC01764.JPG
DSC01804.JPG

Kopiuj tekst

Udostępnij

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.