Tworzyli popisowe dania na bazie sera Bursztyn

Tworzyli popisowe dania na bazie sera Bursztyn

12 młodych adeptów sztuki kulinarnej walczyło o tytuł najlepszego młodego kucharza. Konkurs „Kulinarny Talent 2018 roku” Roberta Sowy odbył się podczas Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro.

Celem konkursu jest wyłonienie młodych, zdolnych kucharzy, którzy stoją na początku swojej kariery zawodowej. Osoby startujące w konkursie nie są przypadkowe, to ludzie rekomendowani przez znanych i cenionych restauratorów lub nauczycieli zawodu.

Zadaniem uczestników było przygotowanie dania z wykorzystaniem między innymi Bursztyna, pierwszego w Polsce sera długodojrzewającego, ręcznie pielęgnowanego, który od ponad 15 lat powstaje w Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim. Bursztyn, jak twierdzą szefowie kuchni z najlepszych restauracji w Polsce, podkreśla smak i wykwintność przygotowywanych potraw. Dania uczestników konkursu oceniane było  przez jury profesjonalne oraz jury degustacyjne, w skład którego weszły gwiazdy ze świata filmu, muzyki czy sportu. Konkurs prowadził prezenter telewizyjny Krzysztof Ibisz wraz z pomysłodawcą konkursu Robertem Sową. Zwycięzcą konkursu został Dominik Chełmiński z  Augustowskiego Centrum Edukacyjnego.

Konkurs Roberta Sowy to prestiżowa impreza, na której nie mogło zabraknąć prestiżowych serów Skarby Serowara. To również znakomite miejsce dla młodzieży stojącej na początku swojej drogi zawodowej. Uczestnicząc w tak ważnych dla branży HoReCa wydarzeniach, chcemy zaszczepić młodych kucharzy dobrymi, polskimi produktami, których mogą używać tworząc swój warsztat – mówi Emilia Pożarowszczyk, Kierownik Marketingu i PR SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim.

DSC01129.JPG
Poziom konkursu był bardzo wysoki, a zaangażowanie uczestników zaowocowało pomysłowymi daniami przygotowywanymi na oczach licznie zgromadzonej publiczności. 
DSC01632.JPG
DSC01549.JPG
DSC01490.JPG
DSC01625.JPG

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Bursztyn Szefa i Szafir Szefa – nowe produkty dla HoReCa

temu

Premierę nowych serów odbędzie się podczas Kongresu Szefów Kuchni. Bursztyn Szefa i Szafir Szefa to wyjątkowe produkty, które mają szansę podbić serca szefów kuchni i ich gości. Ich walory będzie można poznać wyłącznie w dobrych, polskich restauracjach.
Ser Bursztyn przyprawi Noc Restauracji swoim smakiem

temu

Producent sera długodojrzewającego Bursztyn - Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego – weźmie aktywny udział w tegorocznej edycji „Noc Restauracji – Smaki Polski 2018”. Walory sera Bursztyn zostaną wykorzystane przez topowych szefów kuchni
Czas dobrego sera i wina w Sandomierzu

temu

Podczas tegorocznego festiwalu „Czas dobrego sera i wina” powodzeniem cieszyły się Skarby Serowara Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, które nie miały sobie równych.  Impreza już na stałe wpisała się do kalendarza imprez, odbywających się na terenie sandomierskiego rynku i co roku przyciąga tłumy smakoszów oraz znawców produktów serowarskich.
Sukces sera Bursztyn na targach Mazury HoReCa

temu

Współpraca z Klubem Szefów Kuchni zaprocentowała zainteresowaniem branży.Cieszący się ogromnym uznaniem konsumentów ser Bursztyn, uświetnił swoją obecnością branżowe targi Mazury HoReCa, jakie miały miejsce w dniach 17-18 kwietnia w Expo Mazury w Ostródzie.. Produce
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.