Bursztyn wspiera młode talenty kulinarne
Bursztyn wspiera młode talenty kulinarne

Bursztyn wspiera młode talenty kulinarne

Opublikowany

Celem ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Sztuki Kulinarnej „L'art de le cuisine Martell” jest wyłonienie młodych adeptów sztuki kulinarnej, którzy stoją u progu kariery zawodowej. Dla firmy Spomlek, producenta serów premium to okazja do prezentacji produktów i nawiązania nowych kontaktów.

Konkurs odbył się on 3 marca w Hotelu Zamek Ryn na Mazurach. Prowadził go znany i ceniony szef kuchni Karol Okrasa.

Młodzi kucharze, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, a jednocześnie mogą już dziś wykazać się kreatywnością, pomysłowością i wyczuciem smaku. W konkursie startowało 16 drużyn, z najlepszych restauracji w Polsce, którzy w ciągu godziny mieli przygotować jedno danie w 12 porcjach. Młodzi kucharze oceniani byli przez trzy zespoły jury: techniczne, degustacyjne oraz koneserów. Oceniana była miedzy innymi zgodność z regulaminem konkursu przy wykonywaniu dań oraz smak i estetyka potraw. Zwycięzcami okazali się kucharze na co dzień pracujący w restauracji Pink Lobster w Warszawie – Jarosław Owczarczyk i Robert Branicki. To kucharze pracujący pod okiem naszego ambasadora marki Skarby Serowara – Jarosława Walczyka.

Na tak prestiżowej imprezie nie mogło zabraknąć naszych Skarbów Serowara. Polskie sery długodojrzewające moszczą się w najlepszych restauracjach w Polsce docierając tym samym do nowych konsumentów.
Bursztyn krąg SkarbySerowara_aranżacja2_ luz_Spomlek.jpg

W branży HoReCa widzimy duży potencjał sprzedaży naszych serów premium. Wiemy już, że kucharze często sięgają po takie sery, dlatego poprzez udział w takich wydarzeniach mamy szansę zdobyć ich zaufanie i zaistniej w kartach dań wielu polskich restauracji – mówi Emilia Pożarowszczyk, Kierownik Marketingu i PR Mleczarni Spomlek, producenta serów Bursztyn, Rubin, Szafir.

DSC01248.JPG
DSC01193.JPG
DSC01218.JPG
DSC01203.JPG

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Sukces sera Bursztyn na targach Mazury HoReCa

temu

Współpraca z Klubem Szefów Kuchni zaprocentowała zainteresowaniem branży.Cieszący się ogromnym uznaniem konsumentów ser Bursztyn, uświetnił swoją obecnością branżowe targi Mazury HoReCa, jakie miały miejsce w dniach 17-18 kwietnia w Expo Mazury w Ostródzie.. Produce
Tworzyli popisowe dania na bazie sera Bursztyn

temu

12 młodych adeptów sztuki kulinarnej walczyło o tytuł najlepszego młodego kucharza. Konkurs „Kulinarny Talent 2018 roku” Roberta Sowy odbył się podczas Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro.
Bursztyn na elitarnym konkursie kulinarnym Bocuse d’Or

temu

Najbardziej prestiżowy konkurs kulinarny na świecie  Bocuse d’Or swoje polskie eliminacje miał 27 i 28 lutego w  Radisson Blue Sobieski Hotel Warsaw. Szefowie kuchni z Polski rywalizowali o tytuł najlepszego, aby sprawdzić swoje siły na finale światowym w Turynie. Parterem konkursu był nasz Bursztyn.
Warsztaty z Kurtem Schellerem zwieńczeniem konkursu

temu

Piętnaste urodziny sera Bursztyn z Mleczarni Spomlek stały się okazją do zorganizowania konkursu i wielkiej, kulinarnej uczty dla zwycięzców. Światowej sławy mistrz Kurt Scheller zainspirował „uczniów” do eksperymentowania w kuchni z dodatkiem serów marki Skarby Serowara: Bursztynem, Rubinem i Szafirem.

Tworzyli popisowe dania na bazie sera Bursztyn

12 młodych adeptów sztuki kulinarnej walczyło o tytuł najlepszego młodego kucharza. Konkurs „Kulinarny Talent 2018 roku” Roberta Sowy odbył się podczas Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro.