Warsztaty z Kurtem Schellerem zwieńczeniem konkursu
Kopiuj tekst
Warsztaty z Kurtem Schellerem zwieńczeniem konkursu

Warsztaty z Kurtem Schellerem zwieńczeniem konkursu

Piętnaste urodziny sera Bursztyn z Mleczarni Spomlek stały się okazją do zorganizowania konkursu i wielkiej, kulinarnej uczty dla zwycięzców. Światowej sławy mistrz Kurt Scheller zainspirował „uczniów” do eksperymentowania w kuchni z dodatkiem serów marki Skarby Serowara: Bursztynem, Rubinem i Szafirem.

Uczestnicy konkursu z okazji 15 urodzin Bursztyna mieli za zadanie „podzielić się swoją doskonałą chwilą przy wspólnym stole” – przesłać zdjęcie, na którym pokazują, jak delektują się serem Bursztyn, Rubin albo Szafir w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. W kolejnym kroku musieli wyjaśnić, dlaczego to spotkanie jest wspaniałe i niepowtarzalne.
Czas trwania konkursu podzielono na 8 tygodniowe etapy – na najlepszych w danym tygodniu czekały nagrody: kurs gotowania dla dwóch osób w Kurt Scheller Academy, 5 voucherów o wartości 400 zł na kolację w restauracji oraz 15 kompletów eleganckich noży do sera i zestawów serów długodojrzewających marki Skarby Serowara (Bursztyn, Rubin, Szafir).

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Otrzymaliśmy wspaniałe zdjęcia naszych serów z uczestnikami, ich rodzinami, przyjaciółmi. Cieszy nas niezmiernie fakt, że Polacy coraz częściej sięgają po sery długodojrzewające, komponują je z winem, konfiturą czy dodatkami, a także stosują do ulubionych potraw. To znak, że jedzenie nie jest tylko czynnością fizjologiczną, ale niejako ucztą, chęcią poznania nowych, niekiedy wyszukanych smaków – mówi Emilia Pożarowszczyk, Kierownik Marketingu i PR-u Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.

Trzy osoby i ich zdjęcia, które wygrały konkurs:
Joanna Majcher<br>

Joanna Majcher

Maria Gawrońska<br>

Maria Gawrońska

Joanna Majewska<br>

Joanna Majewska

W niedzielę 21 stycznia troje zwycięzców pod okiem Kurta Schellera poznało techniki profesjonalnego gotowania. W programie było 5-godzinne gotowanie i degustowanie potraw przygotowanych przez uczestników. Siedem autorskich przepisów Kurta wykorzystywało sery długodojrzewające, ręcznie pielęgnowane, których jakość i smak są niepowtarzalne, tj. Bursztyna, Rubina i Szafira.
Radość z gotowania, profesjonalizm mistrza kulinarnego, luźna, wspaniała atmosfera i gratka dla smakoszy towarzyszyły niedzielnemu gotowaniu.

To dla nas wielki zaszczyt gotować z taką postacią, jak pan Kurt Scheller. To również zaskoczenie, że z serów, które są częstymi gośćmi w naszej codziennej kuchni, można wyczarować tak wspaniałe potraw, a nawet desery – mówi Joanna Majcher, zwyciężczyni konkursu.

Po kursie w Akademii Kurta Schellera jesteśmy bogatsi o nowe doznania smakowe, nowe, unikatowe przepisy, które wbrew pozorom są proste w przygotowaniu – mówi Joanna Majewska.

DSC00861.JPG
DSC00865.JPG
DSC00892.JPG
DSC00820.JPG
DSC00822.JPG
DSC00870.JPG
DSC00814.JPG
DSC00960.JPG
DSC00831.JPG
DSC00968.JPG
DSC00941.JPG
DSC00955.JPG
DSC00826.JPG
DSC00850.JPG
DSC00950.JPG
DSC00929.JPG
DSC00903.JPG
Kolejne warsztaty zwycięzców konkursu już niebawem.

Warto dodać, że świętowanie urodzin pierwszego, długodojrzewającego sera w Polsce odbyło się również z szeroką komunikacją w mediach internetowych, papierowych oraz w social media. Podstawą tej komunikacji był 30-sekundowy spot wyświetlany w aplikacjach VoD przed tematycznymi programami kulinarnymi. Reklama przedstawiała serowara doglądającego procesu dojrzewania i pielęgnacji sera, by następnie podzielić się nim z przyjaciółmi. Wraz z materiałami POS i BTL, akcją banerową w serwisach społecznościowych oraz działaniami w mediach społecznościowych. Spot odsyłał na stronę www.skarbyserowara.pl i zachęcał do wzięcia udziału w konkursie.  
Za opracowanie mechaniki konkursowej, kreację materiałów reklamowych, produkcję spotu oraz planowanie i zakup mediów w Internecie odpowiada Heads Advertising. Kampania to pierwszy efekt rozpoczętej w październiku ubiegłego roku współpracy między Spółdzielczą Mleczarnią Spomlek a krakowską agencją.  
Skarby Serowara

Skarby Serowara

Bursztyn, Rubin i Szafir to prawdziwe Skarby Serowara. Wymienione produkty należą do gatunków serów długodojrzewających, które stanowią prawdziwą serową arystokrację

Czytaj więcej

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.