Bursztyn najlepszym produktem dla HoReCa

Bursztyn najlepszym produktem dla HoReCa

Skarby Serowara uhonorowane na Food Show Star! Choć konkurencja była  silna, a jury wyjątkowo skrupulatne to i tak nie było wątpliwości – Ser  Bursztyn nie miał sobie równych. Arcydzieło sztuki mleczarskiej zostało  docenione i otrzymało główną nagrodę na największych targach branży  HoReCa –  Food Show!  

Food Show to unikalne wydarzenie kulinarne i biznesowe, które  corocznie daje możliwość szerokiego zaprezentowania się w branży  spożywczej i HoReCa. Zapraszani są do niego najwięksi producenci oraz  dostawcy żywności, którzy mogą pochwalić się swoimi produktami. Nagroda  dla Najlepszego Produktu dla sektora HoReCa została wręczona 16 marca na  uroczystej gali, która wieńczyła pierwszy dzień Food Show. Ich  przyznawaniem zajęli się profesjonalni szefowie kuchni oraz  przedstawiciele mediów, którzy oceniali zgłoszone produkty.

Bursztyn Bezkonkurencyjny
Jury nie miało wątpliwości do kogo w tym roku powędruje tytuł  Najlepszego Produktu. Ser Bursztyn z portfolio marki Skarby Serowara  otrzymał to wyróżnienie nie tylko za swój smak, ale także za doskonałą  recepturę, którą docenią miłośnicy zdrowego odżywiania. Wyrób ten to  bowiem wspaniałe źródło czystego białka, które jest bardzo łatwo  przyswajane przez ludzki organizm. Swój wyjątkowy smak zawdzięcza jednak  przede wszystkim długiemu okresowi dojrzewania. Skarby Serowara  doceniają mądrość pokoleń, dlatego sery wyrabiane są zgodnie ze starą  recepturą, która zakłada dojrzewanie przez wiele miesięcy w specjalnie  wyselekcjonowanych warunkach. Regularne pielęgnowanie wyrobu przez  ręczne masowanie sprawia, że ser Bursztyn jest nie tylko wyjątkowo  smaczny, ale także imponująco wygląda. Wyróżnia go bowiem czarna skórka,  która tworzy się podczas nacierania go specjalną pastą. Dzięki temu ser  uzyskuje unikalny aromat i lekko pikantny smak. Chrupiące kryształki  białka, które tworzą się z czasem w miąższu sprawiają, że spożywanie  tego wyjątkowego produktu to niezapomniana przygoda kulinarna.

Ser Bursztyn doskonale sprawdza się w kuchni w wielu rolach: można dodać  go do sałatek lub grzanek na pieczywie korzennym. Doskonale smakuje  także starty na gorącej wołowinie. Zachwyci nawet najbardziej wybredne  podniebienia. – mówi Sylwia Ładyga, ekspert kulinarny marki Skarby  Serowara, autorka bloga "Ostra na słodko"

Food Show – największe wydarzenie biznesowe w świecie kulinarnym
Trwające trzy dni targi zgromadziły w Katowicach tłumy osób  zainteresowanych nowościami w branży. To wydarzenie obfitowało w  spotkania profesjonalistów i pasjonatów kulinarnych, które pozwalają na  wymianę doświadczeń oraz rozwijanie zawodowych kontaktów. Prestiż osób  zaangażowanych, tj. uznanych szefów kuchni i przedsiębiorców przekłada  się także na poziom konkursu Food Show Star. Przyznana nagroda główna  jest więc potwierdzeniem najwyższej jakości i uznania profesjonalistów z  branży.

Jesteśmy zaszczyceni tym wyjątkowym wyróżnieniem. Jednocześnie  zapewniamy, że zrobimy wszystko, aby zachować nagrodzony standard i w  przyszłości zdobywać nagrody także za inne produkty, bowiem uznanie  branży jest gwarantem zadowolenie naszych konsumentów, a na tym firmie  Spomlek zależy najbardziej – mówi Emilia Pożarowszczyk, kierownik  marketingu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek. 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Bursztyn Szefa i Szafir Szefa – nowe produkty dla HoReCa

temu

Premierę nowych serów odbędzie się podczas Kongresu Szefów Kuchni. Bursztyn Szefa i Szafir Szefa to wyjątkowe produkty, które mają szansę podbić serca szefów kuchni i ich gości. Ich walory będzie można poznać wyłącznie w dobrych, polskich restauracjach.
Ser Bursztyn przyprawi Noc Restauracji swoim smakiem

temu

Producent sera długodojrzewającego Bursztyn - Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego – weźmie aktywny udział w tegorocznej edycji „Noc Restauracji – Smaki Polski 2018”. Walory sera Bursztyn zostaną wykorzystane przez topowych szefów kuchni
Czas dobrego sera i wina w Sandomierzu

temu

Podczas tegorocznego festiwalu „Czas dobrego sera i wina” powodzeniem cieszyły się Skarby Serowara Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, które nie miały sobie równych.  Impreza już na stałe wpisała się do kalendarza imprez, odbywających się na terenie sandomierskiego rynku i co roku przyciąga tłumy smakoszów oraz znawców produktów serowarskich.
Sukces sera Bursztyn na targach Mazury HoReCa

temu

Współpraca z Klubem Szefów Kuchni zaprocentowała zainteresowaniem branży.Cieszący się ogromnym uznaniem konsumentów ser Bursztyn, uświetnił swoją obecnością branżowe targi Mazury HoReCa, jakie miały miejsce w dniach 17-18 kwietnia w Expo Mazury w Ostródzie.. Produce
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.