Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek obchodzi swój jubileusz 110-lecia. „Ponad 100 lat temu zaczęła się nasza piękna, serowarska przygoda, która dzięki pasji, zaangażowaniu trwa niezmiennie do dzisiaj. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie idea spółdzielczości, która od początku stanowi fundament działalności naszej mleczarni. – podkreśla Edward Bajko, Prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.
w życiu społeczności lokalnych, co doskonale widać na przykładzie regionu lubelskiego oraz powiatu radzyńskiego, gdzie od początku XX wieku zaczęły się tworzyć pierwsze spółdzielnie mleczarskie. To tereny typowo rolnicze, w związku z tym rozwijający się tu przemysł musiał być więc oparty o lokalną bazę surowcową - w tym wypadku było to przede wszystkim naturalne, najlepszej jakości mleko.
Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek to ponad 100 lat tradycji spółdzielczości, które stale staramy się pielęgnować. Ta wspólnota dostawców i pracowników mleczarni daje nam siłę, aby pokonywać wszelkie trudności i stale się rozwijać. Sukces naszej mleczarni nie byłby możliwy bez wspólnych zasad i wartości, które udało nam się przez te wszystkie lata wypracować. Współpraca, odpowiedzialność, równość i szacunek – to one są podstawą naszej działalności.
mówi Edward Bajko, Prezes Zarządu.
z inicjatywy Zygmunta Chmielewskiego powstała pierwsza spółdzielnia mleczarska w Królestwie Polskim. Następnie w 1936 r. w Radzyniu Podlaskim z inicjatywy rolników Seweryna Czerwińskiego, Antoniego Kwasowca oraz Feliksa Ponikowskiego powstał niewielki zakład mleczarski, który produkował masło i sery żółte. 16 lipca 1971 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego zakładu spółdzielni w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Kleeberga. Był to zarazem największy i najnowocześniejszy zakład mleczarski na lubelszczyźnie, który dał nowe możliwości produkcyjne.
Żyjemy w czasach, w których większość firm goni za innowacjami. Nasza mleczarnia korzysta z nowoczesnych narzędzi i urządzeń, które mają za zadanie ułatwić pracę, ale jednocześnie konsekwentnie produkujemy nasze sery tak, jak odbywało się to dziesiątki, a nawet setki lat temu. Postęp technologiczny jest tylko wsparciem dla naszych działań, jednak to historia i tradycje wypracowane przez pokolenia są podstawami, które niezmiennie od lat kultywujemy w firmie.
dodaje Paweł Gaca, Wiceprezes Zarządu.
w solance, a następnie jego dojrzewanie i pielęgnowanie przebiegają w oparciu o tradycyjne metody. Przykładowo dziś, podobnie jak przed laty każdy z kilku tysięcy kręgów sera leżakujących w Mleczarni Spomlek co kilka dni jest przez „pielęgniarki” ręcznie przekręcany i masowany. Poza tym spółdzielnia stara się również nawiązywać do tradycyjnych smaków, po które chętnie sięgały starsze pokolenia. Stąd w ofercie mleczarni coraz częściej pojawiają się sery z dodatkiem naturalnych ziół i przypraw, jak gouda
z kozieradką, czarnuszką, czy czosnkiem niedźwiedzim, które podbijają serca konsumentów.