Podnoszenie świadomości wśród hodowców bydła i producentów mleka, analiza sytuacji gospodarstw oraz wymiana doświadczeń to główne cele konferencji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która skupiona była wokół myśli przewodniej „Przez Tradycję do Nowoczesności”. Wzięło w niej udział niespełna 300 producentów mleka z Północy Polski.
Dr hab. Wojciech Barański z UWM zwrócił uwagę, na zdrowotność wymienia krów i nowe wyznaczniki parametrów.
Niezmiennie od lat wymagania weterynaryjne nakładają na hodowców obowiązek dbania o higienę i dobrostan zwierząt. Podstawowymi wyznacznikami tych parametrów jest Ogólna Liczba Drobnoustrojów (OLD) i Liczba Komórek Somatycznych (LKS). Jeszcze kilka lat temu za zdrowe wymię uważało się takie, gdzie w jednym ml mleka nie było więcej niż 250 tys. komórek somatycznych, dzisiaj mówi się już o ilości 150 tys. Nowoczesny hodowca powinien na bieżąco analizować zdrowotność wymion poprzez m.in. kontrole stanów podklinicznych i klinicznych zapaleń. Najlepszym lekarstwem na problemy w stadzie jest systematyczność i stała kontrola – mówił dr hab. Wojciech Barański.
Spadają ceny produktów mlecznych, a środki do produkcji stale rosną. Opłacalność produkcji mleka jest niestabilna, co powoduje konieczność monitorowania relacji poniesionych nakładów do osiągniętych efektów. Efektywność umożliwia określenie sprawności gospodarowania oraz podjęcie decyzji, które umożliwią minimalizację nakładów i maksymalizację efektów przy wykorzystaniu własnych zasobów – tłumaczył zebranym dr Marek Balcerak.
W odpowiedzi na potrzeby dostawców pojawił się system wspomagania zarządzania stadem krów mlecznych tzw. Precision Dairy Farmin, którego jestem współtwórcą. Jednym z najbardziej nowatorskich rozwiązań, dostosowanych do krajowych warunków produkcyjnych jest system e – stado, który nie ogranicza się do raportowania informacji, a dostarcza gotowe wnioski i zalecenia dla hodowcy. System polega na monitorowaniu lub/i kontroli w czasie rzeczywistym produkcji, płodności, zdrowia oraz dobrostanu pojedynczych osobników z populacji za pomocą sieci egzo i endo – biosensorów – opowiadał dr Marcin Gołębiewski.
Słuchając pochwał i komplementów pod adresem Mleczarni Spomlek wiemy, że trud organizacji się opłacił. Docenili to nasi członkowie i dostawcy, ale również inni producenci mleka, którzy reprezentowani byli przez dużą grupę. Docenili to również wystawcy, sponsorzy i media. Podsumowując – po zakończeniu Konferencji – czujemy wielką satysfakcję i już myślimy o organizacji kolejnej – mówił Damian Kożuch, Dyrektor Oddziału Chojnice Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.
Autor foto: www.chojnice.com
Autor foto: www.chojnice.com
Autor foto: www.chojnice.com