Dostawcy mleka do mleczarni Spomlek otrzymają 10 groszy do każdego litra mleka za przystąpienie do programu żywienia krów paszami NON GMO. W sierpniu rozpoczął się okres przejściowy niezbędny rolnikom na dostosowanie gospodarstw do wymagań związanych z wdrożeniem programu.
Staramy się nadążać za nowymi trendami, jednocześnie dbając o bezpieczny, zdrowy i smaczny produkt – mówi Aneta Mostowiec, rzecznik prasowa Spomleku.
Podczas trwania okresu przejściowego czyli od sierpnia do końca grudnia 2017 roku gospodarstwa będą szczegółowo kontrolowane przez naszych pracowników – mówi Agnieszka Kamela, dyrektor skupu surowca - W gospodarstwach będą pobierane pasze do badań na obecność GMO oraz poprawność zgromadzonej dokumentacji. Istnieje również możliwość zbadania pasz na obecność GMO na życzenie dostawcy.
Instruktorzy i doradcy żywieniowi służą pomocą dostawcom i w okresie przejściowym pomagają dostosować się do wymagań. A tych jest kilka. Najważniejsze z nich to zużycie wszystkich pasz dla krów mlecznych, które mogą zawierać genetycznie zmodyfikowane komponenty, tak aby od 1 stycznia 2018 roku krowy żywione były wyłącznie paszami NON GMO. Wyczyszczenie wszystkich pomieszczeń, instalacji i urządzeń mających kontakt z paszami GMO. Badanie pasz w kierunku obecności GMO odbywa się na poziomie DNA, dlatego nawet w cząstce pyłu jest możliwe wykrycie GMO. Oznacza to, że w niedokładnie wyczyszczonych silosach, instalacjach lub magazynach, materiał który tam pozostał, nawet w mikroskopijnych ilościach i trafił do paszy NON GMO da pozytywny wynik. Wymagana jest identyfikowalność pasz (oznakowanie opakowania, rejestr, dokumenty zakupu), które są stosowane w żywieniu krów. Transport pasz luzem powinien odbywać się pojazdami firm z certyfikatami.
Ponadto każdy nasz dostawca zobowiązany jest prowadzić rejestr pasz i komponentów paszowych stosowanych w gospodarstwie. W związku z tym będziemy wymagać umowy pomiędzy hodowcą a dostawcą pasz. W związku z mnogością dokumentów, umów i rejestrów Spomlek zapewnia wszystkim swoim dostawcom wsparcie merytoryczne w zakresie wdrożenia wymagań, prowadzenia dokumentacji, szkoleń oraz doradztwa żywieniowego – zapewnia Agnieszka Kamela.