Serowy Król dla naszych Skarbów
Serowy Król dla naszych Skarbów

Serowy Król dla naszych Skarbów

Opublikowany

Mleczarnia Spomlek bez wątpienia może zaliczyć tegoroczny wrzesień do bardzo owocnych pod względem otrzymanych nagród. Podczas Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa w Olsztynie nagrody zdobyły aż cztery produkty mleczarni: Radamer, Radamer Wędzony, Szafir oraz Bursztyn, który otrzymał również złoty medal w konkursie Good Cheese 2018. 

Podczas ogólnopolskiego święta sera w Olsztynie w kategorii „Hit Serowy” nagrodę zdobyły sery Radamer oraz Radamer Wędzony marki Serenada. Z kolei nagrodą konsumentów – Serowy Król zostały wyróżnione sery długodojrzewające Bursztyn i Szafir, produkowane przez Spomlek pod marką Skarby Serowara.

Olsztyński Festiwal to bez wątpienia największe święto sera w Polsce, dlatego nie mogło tam zabraknąć również nas. Cieszymy się, że sery marki Skarby Serowara i Serenada cieszą się tak dużym uznaniem konsumentów, którzy chętnie uczestniczyli
w degustacji naszych produktów. Największe zainteresowanie niewątpliwie wzbudziły sery długodojrzewające, których łupanie stało się niemałą atrakcją – mówi Aneta Mostowiec, Rzecznik prasowy Mleczarni Spomlek.  

Nagrodę odebrała Karolina Szerafin z SM Spomlek. <br>Foto: Nowy Przegląd Mleczarski<br>

Nagrodę odebrała Karolina Szerafin z SM Spomlek.
Foto: Nowy Przegląd Mleczarski

Złoty medal dla Bursztyna

To nie wszystkie nagrody, którymi w ostatnim czasie może pochwalić się Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek. W konkursie Good Cheese 2018 produkowany przez nią szlachetny ser długodojrzewający – Bursztyn w starciu z innymi produktami nie miał sobie równych, zdobywając złoty medal w kategorii „Ser twardy na deskę”.
Złoty medal dla Bursztyna.jpg

To dla nas bardzo ważna nagroda, ponieważ przyznawana jest przez niezależnych ekspertów, przedstawicieli Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni. Sery są poddawane ocenie organoleptycznej, jury nie widzi opakowania, ani też nie ma wiedzy na temat tego, kto jest producentem danego sera. W tym konkursie liczy się przede wszystkim najwyższa jakość i najlepszy smak, czyli to, na co od początku stawiamy w naszej mleczarni. – dodaje Mostowiec.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Złoty medal dla Bursztyna.jpg

grafika | 113 KB

Pobierz
good_cheese_zloto_awers (1).jpg

grafika | 454 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.