Nowoczesna linia do sera

Nowoczesna linia do sera

Mleczarnia w Chojnicach doinwestowana. Ostatnim etapem nowego oblicza  zakładu i nowej linii produkcyjnej było uruchomienie układu do krojenia i  transportu sera.

Ciężka praca ludzi została zastąpiona maszynami. Człowiek jest jednak niezastąpiony do ich obsługi. W sierpniu 2015 roku w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Chojnicach  uruchomiono nowoczesną linię do produkcji sera, głównie sera Salami i  Gouda w blokach. Wartość inwestycji  wyniosła 26 mln zł. Zastąpiła ona w  większości stare urządzenia, które wymagały dużego wysiłku fizycznego  od pracowników. Pozostało jednak „wąskie gardło” zakładu – ręczne  wyciąganie serów z solanki i ich pakowanie.

Inwestycja była niezbędna, ale z uwagi na trudny okres w mleczarstwie  została odłożona w czasie – mówi Damian Kożuch, dyrektor zakładu –  Dotychczas pracownicy musieli ręcznie układać kilka ton sera dziennie.  Następnie, za pomocą elektro wciągów, zanurzać kontenery z serami w  basenach solankowych. Po ich wysoleniu zapakować w worki lub pokroić na  odpowiednią długość na ręcznej krajalnicy. Ten odcinek został zastąpiony  nową linią do wyciągania sera z możliwością cięci ich na kawałki

Dziś sery z linii praktycznie same wpadają do nowego basenu solankowego.  Pracownicy muszą jedynie kierować je na odpowiednią półkę kontenera. Po  wysoleniu sery są wypychane siłą prądu solanki, a pracownik ma za  zadanie ustawić je na taśmę podającą do automatycznego krojenia. Ser  jest transportowany praktycznie „pod worek” , więc obsługa ma o wiele  mniej pracy, a praca ta nie jest tak ciężka, jak w poprzednim systemie  pakowania.

Dążymy do unowocześniania naszych zakładów, optymalizacji procesów  produkcji. Oponenci zarzucą, że zamieniamy pracę ludzi na pracę maszyn.  Jednak dla nas człowiek jest najważniejszy i staramy się zapewnić  załodze bardzo dobre warunku pracy właśnie poprzez mechanizację – mówi  Edward Bajko, prezes Zarządu.

Chojnicka mleczarnia od 2015 roku produkuje na nowej linii ser Salami i  Gouda, głównie pod marką Serenada. Na lokalnym rynku można również kupić  Salami sygnowane marką „Nasz salami”, do której przez lata przywiązało  się wielu konsumentów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Nowe wyznaczniki parametrów mleka - wnioski po Konferencji

temu

Podnoszenie świadomości wśród hodowców bydła i producentów mleka, analiza sytuacji gospodarstw oraz wymiana doświadczeń to główne cele konferencji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, która skupiona była wokół myśli przewodniej „Przez Tradycję do Nowoczesności”. Wzięło w niej udział niespełna 300 producentów mleka z Północy Polski.
Spomlek otwiera kąciki zabaw dla dzieci

temu

Chcemy dzielić się radością i wspomagać zdrowy tryb życia. Zaczynamy od tych najmłodszych, bo to przecież oni są odpowiedzialni za naszą przyszłość. Stąd pomysł utworzenia kącików zabaw w instytucjach publicznych. Pierwsze otworzyliśmy w szpitalu i przychodni przyszpitalnej w Radzyniu Podlaskim i Parczewie – mówi Aneta Mostowiec, Rzecznik prasowy firmy Spomlek.
Konsument ma wybór - GMO czy NON GMO

temu

Od ważnych zmian zaczął się rok 2018 w Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek, która jest producentem serów żółtych marki Serenada i długodojrzewających marki Skarby Serowara. Mleko, z którego są produkowane sery od stycznia pochodzi od krów żywionych paszami NON GMO.
„Gotuj z Rodzinką pl”, z Serenadą i Skarbami Serowara

temu

- Sery to podstawa w naszej kuchni – powiedział podczas premiery książki „Gotuj z Rodzinką pl” Tomasz Karolak, odtwórca roli Ludwika w serialu „Rodzinka pl”. Książka z przepisami, która powstała przy współudziale Mleczarni Spomlek podzielona jest na 7 dni, codziennie inne potrawy, które mają urozmaicić rutyną dnia codziennego, przełamać monotonię i wzbogacić nasze dania.

Ser Mleczny z godłem „Doceń Polskie”

Ser Mleczny Serenada produkowany w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek  otrzymał maksymalną notę zyskując tytuł TOP PRODUKT „Doceń Polskie”.  Certyfikat świadczy o wysokiej jakości sera i podkreśla jego walory –  bez barwników i konserwantów.