Nowoczesna linia do sera

Nowoczesna linia do sera

Mleczarnia w Chojnicach doinwestowana. Ostatnim etapem nowego oblicza  zakładu i nowej linii produkcyjnej było uruchomienie układu do krojenia i  transportu sera.

Ciężka praca ludzi została zastąpiona maszynami. Człowiek jest jednak niezastąpiony do ich obsługi. W sierpniu 2015 roku w Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Chojnicach  uruchomiono nowoczesną linię do produkcji sera, głównie sera Salami i  Gouda w blokach. Wartość inwestycji  wyniosła 26 mln zł. Zastąpiła ona w  większości stare urządzenia, które wymagały dużego wysiłku fizycznego  od pracowników. Pozostało jednak „wąskie gardło” zakładu – ręczne  wyciąganie serów z solanki i ich pakowanie.

Inwestycja była niezbędna, ale z uwagi na trudny okres w mleczarstwie  została odłożona w czasie – mówi Damian Kożuch, dyrektor zakładu –  Dotychczas pracownicy musieli ręcznie układać kilka ton sera dziennie.  Następnie, za pomocą elektro wciągów, zanurzać kontenery z serami w  basenach solankowych. Po ich wysoleniu zapakować w worki lub pokroić na  odpowiednią długość na ręcznej krajalnicy. Ten odcinek został zastąpiony  nową linią do wyciągania sera z możliwością cięci ich na kawałki

Dziś sery z linii praktycznie same wpadają do nowego basenu solankowego.  Pracownicy muszą jedynie kierować je na odpowiednią półkę kontenera. Po  wysoleniu sery są wypychane siłą prądu solanki, a pracownik ma za  zadanie ustawić je na taśmę podającą do automatycznego krojenia. Ser  jest transportowany praktycznie „pod worek” , więc obsługa ma o wiele  mniej pracy, a praca ta nie jest tak ciężka, jak w poprzednim systemie  pakowania.

Dążymy do unowocześniania naszych zakładów, optymalizacji procesów  produkcji. Oponenci zarzucą, że zamieniamy pracę ludzi na pracę maszyn.  Jednak dla nas człowiek jest najważniejszy i staramy się zapewnić  załodze bardzo dobre warunku pracy właśnie poprzez mechanizację – mówi  Edward Bajko, prezes Zarządu.

Chojnicka mleczarnia od 2015 roku produkuje na nowej linii ser Salami i  Gouda, głównie pod marką Serenada. Na lokalnym rynku można również kupić  Salami sygnowane marką „Nasz salami”, do której przez lata przywiązało  się wielu konsumentów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Powiązane artykuły
Serenadowa Gra Rodzinna

temu

Zapraszamy na niezapomnianą przygodę w odkrywaniu smaków różnych typów serów żółtych Serenada. Zapraszamy do udziału w Grze Rodzinnej. To wspaniała zabawa dla małych i dużych, którzy lubią odkrywać zagadki i zdobywać nagrody. Tegoroczną Grę uświetni pokaz kuchni molekularnej i degustacja potraw.
Spomlek partnerem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

temu

Mleczarnia Spomlek została partnerem 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który odbędzie się w Kazimierzu Dolnym w dn. 28.07-5.08.2018 r.  
Mleczarnia Spomlek otwiera kolejne kąciki zabaw dla dzieci

temu

Drewniane stoliki i krzesełka, kolorowe regały, mnóstwo zabawek i gier,  a wszystko to w ciepłych żółtych barwach Serenady – tak wyglądają kolejne kąciki zabaw, które Mleczarnia Spomlek otworzyła w przychodniach zdrowia w Chojnicach, Młynarach i Markusach, w ramach projektu „Serenada dla dzieci”.
Spomlek nagrodził najlepszych dostawców mleka

temu

Konkurs „Gospodarstwo Roku” to sztandarowa inicjatywa Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, która ma na celu wyróżnić najbardziej nowoczesne i najlepiej prosperujące gospodarstwa. Sukces naszej mleczarni nie byłby możliwy bez naszych dostawców, ten konkurs ma być więc ukłonem dla ich wieloletniej, efektywnej pracy – podkreśla Edward Bajko, Prezes Zarządu firmy.